Skip to content Skip to footer

Ako si vybrať mobilný telefón v roku 2022?

Život bez mobilného telefónu je v súčasnosti viac-menej nepredstaviteľný. Využívame ho nielen na komunikáciu s inými ľuďmi, ale taktiež na prácu a do veľkej miery aj pre zábavu. Podľa toho, na aký účel svoj mobilný telefón potrebujete, si môžete vybrať z bohatej ponuky.

Jednotlivé zariadenia sa nelíšia iba cenou, značkou alebo vzhľadom. Existuje viacero parametrov, ktoré by ste pri výbere nového telefónu mali zvážiť. Výber by ste preto nemali podceniť ani uponáhľať. Poradíme vám, na čo všetko by ste mali pred kúpou nového mobilu myslieť.

Základné rozdelenie mobilných telefónov

Mobilné telefóny môžeme v prvom rade rozdeliť na dve veľké kategórie, a to tlačidlové telefóny a inteligentné telefóny, teda smartfóny.

Tlačidlové telefóny

Ide o telefóny bez operačného systému, ktoré slúžia len na základné použitie. Disponujú funkciami ako telefonovanie, posielanie SMS správ, nastavenie budíka a niektoré majú aj fotoaparát, MP3 prehrávač alebo poskytujú svetlo baterky. Novšie a drahšie modely môžu mať pripojenie k internetu, no kvôli malej obrazovke a ovládaniu tlačidlami nie je takéto prehliadanie stránok pohodlné.

Najväčšou výhodou tlačidlových telefónov je, že majú dlhú výdrž batérie a ani zďaleka ich netreba nabíjať tak často, ako telefóny s dotykovou obrazovkou. Zaujímavá je určite aj ich nižšia cena, ktorá môže byť lákavá pre používateľov, ktorým ide len o základné funkcie telefónu a nepotrebujú ho na zábavu.

Podľa konštrukcie a vzhľadu rozlišujeme dva typy tlačidlových telefónov:

  • klasické tlačidlové telefóny – ide o bežné telefóny, ktoré majú obrazovku vo vrchnej časti a klávesnicu v spodnej časti telefónu. Tieto telefóny nebývajú veľké, v dôsledku čoho majú pomerne malý displej a aj malé tlačidlá klávesnice.
  • véčkové tlačidlové telefóny – ide o zatváracie, resp. vyklápacie tlačidlové telefóny. V porovnaní s klasickým typom majú väčšiu obrazovku aj tlačidlá klávesnice. Pri manipulácii a otváraní ale treba byť viac opatrný, aby sa telefón nepoškodil.

Tlačidlové mobily pre seniorov – tieto telefóny sú prispôsobené potrebám seniorov. Majú zväčša väčšie tlačidlá, ktoré sa starším ľuďom ľahšie stláčajú. Taktiež majú širší a ľahšie čitateľný displej. Konštrukčne sú preto trochu väčšie v porovnaní s bežnými tlačidlovými zariadeniami. Často disponujú aj SOS tlačidlom pre privolanie pomoci. Podľa vopred zvoleného nastavenia sa odošle správa alebo uskutoční hovor na určené číslo.

Inteligentné telefóny (smartfóny)

Pre inteligentné mobilné telefóny, teda smartfóny, je príznačný ich dotykový displej. Práve ten sa postará o jednoduchú manipuláciu s mobilom. Vďaka operačnému systému umožňujú smartfóny nainštalovanie rôznych aplikácií, ktoré majú najrôznejšie využitie od práce až po zábavu.

Inteligentné mobilné telefóny môžeme rozdeliť do troch základných skupín:

  • mobilné telefóny so základnou výbavou – ide o najlacnejšie smartfóny, ktoré sa dajú kúpiť približne od 50 do 200 eur. Ponúkajúce síce rovnaké funkcie ako drahšie modely, no treba počítať s oveľa nižším výkonom. Zariadenia nie sú tak plynulé a pri väčšej záťaži môžu sekať. Dôvodom je slabší procesor. Menej kvalitný je aj fotoaparát alebo rozlíšenie displeja.
  • mobilné telefóny strednej triedy – tieto smartfóny patria k najpredávanejším a dokážu uspokojiť potreby väčšiny užívateľov. Cenovo sa pohybujú do tých 600 až 700 eur. Majú vyšší výkon, ktorý dokáže utiahnuť aj spustenie viacerých aplikácií alebo hier. Kvalitnejší je aj fotoaparát a displej. Celkovo sú vhodné pre bežného používateľa, pre ktorého je dôležitý pomer ceny a výkonu.
  • vlajkové lode – sú určené pre náročnejších užívateľov, ktorí od smartfónu očakávajú ten najlepší výkon, ktorý je na trhu dostupný. Cena vlajkových lodí a high-end telefónov často prekračuje aj hranicu tisíc eur. Takéto telefóny ponúkajú vysoké rozlíšenie displeja, výkonný procesor bez mrznutia, väčšiu pamäť a dôležitý je aj špičkový fotoaparát, ktorý sa často dokáže vyrovnať aj klasickým zrkadlovkám.

Odolné mobilné telefóny

Samostatnou kategóriou, ktorá však súvisí s oboma vyššie spomenutými základnými kategóriami, sú odolné mobilné telefóny. Vyrábajú sa v tlačidlovej, ale taktiež v dotykovej verzii. Sú vhodné pre všetkých ľudí, ktorým telefón často padá z rúk, prípadne pre tých, ktorí pracujú v prašnom prostredí napríklad na stavbe.

Odolnosť týchto mobilných telefónov je zaručená pevnou pogumovanou konštrukciou, ktorá dobre tlmí nárazy. Majú tiež odolnejší displej, no ani ten nie je nerozbitný, preto je lepšie chrániť ho aj tvrdeným ochranným sklom. Väčšina odolných telefónov poskytuje aj garantovanú certifikáciu odolnosti proti vode, prachu a nárazom.

Nevýhodou odolných mobilov je ich vyššia hmotnosť, robustná konštrukcia a často aj nižší výkon v porovnaní s bežnými smartfónmi. Odolné a zároveň výkonné telefóny zase bývajú trochu drahšie.

Podľa čoho si treba vybrať mobilný telefón?

V prvom rade je potrebné ujasniť si, na čo telefón potrebujete a aké funkcie chcete využívať. Ak potrebujete využívať všetky funkcie smartfónu a plánujete na ňom pracovať, v tom prípade je lepšie investovať do drahšieho a spoľahlivého modelu. Vlajkové lode sú určené presne pre ľudí, ktorí potrebujú plynulý chod smartfónu, ktorý dokáže nahradiť v určitých veciach aj počítač.

Na druhej strane, ak chcete s telefónom len volať, prípadne posielať správy a využívať obľúbené aplikácie sociálnych sietí, bude vám stačiť aj lacnejší mobil. Je dôležité tiež zvážiť parametre ako pamäť telefónu, fotoaparát, výdrž batérie alebo napríklad čítačka odtlačku prsta. Keď budete vedieť, čo od svojho nového telefónu očakávate, oveľa ľahšie sa vám bude vyberať z desiatok rôznych značiek a modelov. 

Aké parametre sú pri výbere mobilného telefónu dôležité?

Keď viete, čo od nového smartfónu očakávate, môžete sa zamerať na konkrétne parametre, ktoré sú pre vás pri výbere najdôležitejšie. 

1. Značka

Veľa ľudí sa v súčasnosti rozhoduje práve podľa značky, pretože chcú byť verní jednej, ktorú majú odskúšanú a poznajú ju. Aj keď na vašej lojálnosti nie je nič zlé, neznamená to, že konkurenčné značky ponúkajú menej kvalitné zariadenia. Je dobré poznať široký sortiment, pretože vašim konkrétnym potrebám možno bude zodpovedať smartfón inej značky, než akú ste doteraz používali. 

Nižšie nájdete dôležité parametre, ktoré sú pri výbere telefónu kľúčové. Vyberte si napríklad z každej značky mobilov jeden model a porovnajte navzájom tieto parametre. Možno zistíte, že na trhu existuje viac kvalitných telefónov, než by ste čakali. 

2. Operačný systém

Na trhu mobilných telefónov dominujú dva najznámejšie operačné systémy – Android a iOS, ktorý využívajú výlučne smartfóny značky Apple. Obidva operačné systémy majú svoje určité výhody aj nevýhody.

Výhodou iOS je kvalitné spracovanie a prepracovaný softvér, s ktorým sú používatelia spokojní. Zaručuje plynulosť, pravidelné aktualizácie a možnosť prepojenia s ďalšími zariadeniami Apple. Nevýhodou iOS je uzavretosť systému, a teda nemožnosť inštalovania aplikácií z iných zdrojov ako oficiálneho Apple App Store. To isté platí aj o skladbách, ktoré sa dajú stiahnuť len cez aplikáciu iTunes, nedajú sa dostať do zariadenia externe. 

Operačný systém Android od spoločnosti Google  je dostupný pre zariadenia viacerých značiek. Výhodou je možnosť inštalovania veľkého množstva aplikácií prostredníctvom Google Play Store, ale tiež z iného zdroja. Systém sa ovláda veľmi jednoducho a používateľ si ho dokáže ľahko prispôsobiť. Nevýhodou Androidu je jeho menšia plynulosť pri lacnejších mobiloch so základnou výbavou. 

Operačným systémom Android a iOS pomaly rastie konkurencia v podobe operačného systému HarmonyOS. Je určený pre zariadenia spoločnosti Huawei a vznikol kvôli problémom spoločnosti s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Mobilné zariadenia značky Huawei doteraz používali operačný systém Android, ale nemohli využívať služby Google, preto Huawei vytvoril vlastný obchod s aplikáciami App Gallery. Vývojárom sa ale podarilo vytvoriť vlastný operačný systém HarmonyOS, ktorý by sa mal ovládať veľmi jednoducho a mal by ponúknuť možnosť prepojenia viacerých Huawei zariadení. Je preto len otázkou času, kedy sa začnú predávať smartfóny s týmto novým operačným systémom. 

Na trhu sú dostupné aj telefóny bez operačného systému. Ide však zväčša o tlačidlové mobilné telefóny.

3. Procesor

Procesor je jednou z najdôležitejších častí celého telefónu. Je zodpovedný za celkový výkon a rýchlosť daného zariadenia. Procesor sa skladá z jadier a zjednodušene sa dá povedať, že čím viac jadier, tým je lepšia plynulosť. Lacnejšie modely majú zväčša 4 jadrá a tie výkonnejšie 8 jadier.

Dôležitým parametrom pri procesore je aj frekvencia, ktorá udáva počet inštrukcií, ktoré dokáže procesor uskutočniť za 1 sekundu. Udáva sa v GHz. Hodnota tejto frekvencie sa pohybuje približne od 1,4 GHz a tiež platí, že čím vyššia frekvencia je, tým je aj procesor výkonnejší.

K najznámejším výrobcom procesorov patria spoločnosti Qualcomm a MediaTek. Spoločnosti Apple, Samsung a Huawei si vyrábajú aj svoje vlastné procesory, no tie sú určené výlučne len pre ich zariadenia. Pri procesoroch sa udávajú aj označenia použitých čipsetov. Spoločnosť Qualcomm používa čipset Snapdragon. Podľa trojčíslia jeho radu sa dá ľahko zistiť, aký výkonný bude. K základnému použitiu slúži rada 2xx a k najvýkonnejším patrí Snapdragon rady 8xx. Spoločnosť MediaTek používa čipsety Helio a spoločnosť Samsung je známa čipsetom Exynos.

4. Operačná pamäť RAM

Veľmi dôležitým parametrom je aj operačná pamäť RAM. Jej veľkosť ovplyvňuje celkový výkon telefónu a plynulosť jeho používania. Ak má zariadenie väčšiu operačnú pamäť, je schopné spustiť a zvládnuť viacero procesov a aplikácií naraz bez toho, aby telefón zamrzol a sekal.

Najlacnejšie modely so základnou výbavou majú často len 1 GB alebo 2 GB RAM, čo je v súčasnosti považované za slabé a nedostatočné. Na bežné používanie je vhodná pamäť RAM aspoň 3 – 6 GB. Najvýkonnejšie zariadenia majú 8 – 12 GB RAM.

5. Vnútorné úložisko a možnosti rozšírenia

Nemenej dôležitým je aj celková užívateľská pamäť telefónu. Do tohto úložiska sa ukladajú všetky stiahnuté aplikácie a súbory. Netreba ale zabúdať na to, že určitú časť pamäte zaplní aj operačný systém a predinštalované aplikácie. Z toho dôvodu je lepšie vyberať zariadenia s väčšou pamäťou. Väčšine bežných užívateľov postačí vnútorná pamäť 64 GB alebo 128 GB. Vyššie hodnoty sú určené skôr pre náročnejších užívateľov, ktorí napríklad veľa fotia alebo natáčajú videá.

V súčasnosti už nie všetky mobilné telefóny podporujú možnosť rozšíriť úložisko prostredníctvom pamäťovej karty. Pri výbere telefónu je dobré zistiť to a radšej si kúpiť telefón s väčšou pamäťou.

6. Displej

Uprednostňujete veľký alebo menší telefón? Veľkosť displeja je jedným z kľúčových parametrov pri rozhodovaní. V súčasnosti sa vyrábajú čoraz väčšie zariadenia, čo nemusí vyhovovať všetkým užívateľom. Menší telefón sa ľahšie ovláda jednou rukou a taktiež sa ľahšie drží v rukách. Pri väčšom displeji je výhodou pohodlnejšie prehliadanie webových stránok, sledovanie videí alebo hranie hier.

Veľkosť displeja sa udáva v palcoch. Tento údaj nemusí znamenať aj celkový rozmer telefónu, pretože treba počítať aj s okrajom, teda rámom zariadenia. V súčasnosti sa výrobcovia zameriavajú už skôr na bezrámčekové modely, ktoré majú tenšie rámčeky okolo displeja, vďaka čomu to vyzerá lepšie a je to aj praktickejšie. K najbežnejším a najpoužívanejším rozmerom patria približne 6-palcové displeje, no bez problémov nájdete aj väčšie. 

Čo sa týka pomerov strán displeja, ten sa vývojom mení. K najstaršiemu patril pomer 4:3, ktorý je bežný skôr pri tlačidlových telefónoch. Nahradil ho pomer strán 16:9, ktorý je už tiež zastaralý a pri nových modeloch sa nevyužíva. Bežný je pomer strán 18:9 alebo 20:9. Displej je vyšší a ponúka možnosť zobraziť viac obsahu, no pri zachovaní šírky telefónu.

Dôležité je aj rozlíšenie displeja. Určite túžite po kvalitnom obraze. Základné HD rozlíšenie ponúka 1 280 x 720 pixelov. Čím vyššie rozlíšenie, tým je obraz ostrejší. Najnovšie modely smartfónov majú rozlíšenie displeja aj v 4K alebo 8K.

Pri pravidelnom používaní smartfónu je dobré pozerať aj na frekvenciu displeja, ktorá sa udáva v Hz. Vyššie číslo zabezpečí plynulejšie prezeranie webových stránok, scrollovanie alebo hranie hier. Donedávna sa používali klasické 60 Hz displeje, ktoré ale nahradili plynulejšie 90 Hz displeje. Pre náročnejších užívateľov je lepšie siahnuť po 120 Hz alebo dokonca 144 Hz displeji. Zvýšená frekvencia mohla mať vplyv na výdrž batérie smartfónu, no v súčasnosti výrobcovia využívajú adaptívnu synchronizáciu, ktorá sa spustí a prispôsobí len vtedy, keď je to potrebné.

7. Fotoaparát

Ak túžite po dokonalých snímkach, niektoré súčasné smartfóny dokážu plnohodnotne nahradiť aj digitálne fotoaparáty. Ide hlavne o vlajkové lode alebo vyššiu strednú triedu telefónov, za ktoré si priplatíte trochu viac. Za tú kvalitu fotografií to ale určite stojí. Pri výbere dobrého fotoaparátu sa netreba držať len údaju o počte pixelov. Nemusí automaticky znamenať, že čím viac pixelov fotoaparát bude mať, tým bude kvalitnejší a bude robiť krajšie fotky. Dôležitá je aj veľkosť snímacieho čipu.

Okrem predného fotoaparátu určeného prevažne na selfie fotografie je viac dôležitejší zadný fotoaparát, ktorý sa často skladá z viacerých objektívov. Najčastejšie ide o ultraširoké objektívy slúžiace na zachytávanie väčšej plochy alebo naopak, makro kamera na fotenie blízkych a detailných záberov.

Pri parametroch fotoaparátu si treba všímať aj údaj o svetelnosti, ktorý sa udáva vo formáte f/číslo. Číslo udáva, ako veľmi sa dokáže otvoriť clona fotoaparátu, a teda koľko svetla dopadne na snímač. Čím nižšie je toto číslo, tým lepšie sa telefón vysporiada s robením fotiek v tmavom prostredí. Tento údaj je smerodajný najmä vtedy, ak chcete robiť fotografie v tme a v noci. Ideálna veľkosť clony sa pohybuje okolo f/1,8 az f/2,4. Najlepšie foto mobily môžu mať svetelnosť aj f/1,5.

Pri točení videí je dôležité rozlíšenie. Väčšina smartfónov dokáže natáčať videá vo Full HD rozlíšení a tie najlepšie aj v 4K alebo 8K rozlíšení. Pri videách netreba podceniť parameter počtu snímok za sekundu (fps). Obvykle sa pohybuje od 30 do 60 snímok. Ak telefón dokáže natáčať video so 60 fps, obraz bude plynulejší. Pri spomalených záberoch býva toto číslo vyššie (120 – 240 fps).

8. Batéria

Výdrž batérie je veľmi dôležitá najmä v súčasnosti, kedy chceme, aby nám telefón vydržal nabitý čo najdlhšie. Udáva sa v mAh a v tomto prípade naozaj platí, že čím vyššie číslo, tým lepšie. Štandardná kapacita batérie je v súčasnosti okolo 4 000 mAh. Ak by váš smartfón mal nižšiu kapacitu batérie, môže to zachrániť ešte funkcia rýchlonabíjania. Aj keď budete musieť smartfón nabíjať častejšie, pôjde to rýchlo. Rýchlonabíjanie môže mať tiež rôzne hodnoty, približne od 15 W do 65 W.

Niektoré telefóny podporujú aj funkciu bezdrôtového nabíjania, ktoré pre vás bude výhodné, ak sa vám nechce neustále hľadať káble.

9. Konštrukcia a použité materiály

Materiály použité na výrobu mobilného telefónu síce nie sú dôležité pre všetkých užívateľov, ale majú vplyv na celkový vzhľad, životnosť a cenu daného zariadenia. Najčastejšie sa využíva plast, hliník, sklo a nerezová oceľ. Celoplastové telefóny bývajú zväčša tie lacnejšie, pretože sú krehkejšie. Plast ale využívajú aj niektoré drahšie modely, no často ide o kombináciu s hliníkom. Zabezpečia tak väčšiu odolnosť a aj krajší a luxusnejší vzhľad. Sklo sa zvykne používať na zadný kryt a aj keď to vyzerá veľmi pekne, hrozí vyššie riziko rozbitia.

10. Konektivita

Pod konektivitou rozumieme funkcie, ktoré smartfón ponúka. Základom pri väčšine smartfónov by mal byť Bluetooth, WiFi či GPS. Kvalitnejším smartfónom by nemala chýbať podpora vysokorýchlostného LTE internetu. Lacné telefóny túto funkciu nemusia mať, preto môže ísť mobilný internet oveľa pomalšie. V súčasnosti je už dostupná aj technológia 5G, ktorá sa v budúcnosti bude rozširovať a zabezpečí ešte rýchlejšie pripojenie.

Ak máte záujem platiť mobilom, netreba zabúdať na funkciu NFC, ktorú nemajú všetky zariadenia. Slúži zároveň na obojstranný prenos dát a informácií.

11. Ďalšie užitočné funkcie

Na súčasnom trhu smartfónov nájdete aj zariadenia s ďalšími užitočnými funkciami, ktoré lacnejšie telefóny nemusia mať. K tým najpraktickejším patria čítačka odtlačkov prstov a odomykanie tvárou, možnosť využívať dve SIM karty (Dual SIM) alebo ešte novšia funkcia eSIM karty, kedy nemusíte do smartfónu vložiť žiadnu fyzickú kartičku.

Aj niektoré smartfóny majú certifikáciu zvýšenej odolnosti proti vode alebo prachu a tento parameter je užitočný najmä v prípade, ak potrebujete odolnejší telefón, no nechcete siahnuť po klasických odolných mobiloch s väčšou a pevnejšou konštrukciou

Ako vidíte, pri výbere nového mobilného telefónu treba prihliadať na viacero faktorov, preto sa netreba uponáhľať. Ak potrebujete pomôcť s výberom, pokojne sa na nás môžete obrátiť a ochotne vám poradíme.

Tento článok pre Pricemaniu vypracoval Mobilonline.sk – najväčší špecializovaný predajca mobilných telefónov a príslušenstva.