Aku a elektrické kosačky - nízka hlučnosť a takmer žiadna údržba

Kosenie trávy patrí medzi rutinné činnosti všetkých majiteľov rodinných domov od jari do jesene, niektorí túto činnosť berú ako nutné zlo, iní sa naopak o svoj trávnik starajú radi. Dávno preč sú doby kedy k pokoseniu trávy slúžil kosák a kosa, dnes sú moderné kosačky nepostrádateľným pomocníkom a najmä s ohľadom na veľkosť pozemku existujú rôzne typy. Kým benzínová kosačka alebo sekacie traktor zastane veľa práce na veľkých pozemkoch, pre väčšinu majiteľov sú úplne dostatočné akumulátorové a elektrické kosačky, ktoré majú mnoho výhod, a preto sú tak obľúbené.


Vybrať však tú najlepšiu kosačku s ohľadom na vaše potreby môže byť predsa len oriešok, preto nie je hanbou sa poradiť s odborníkmi, alebo sa pozrieť napríklad na porovnávací test akumulátorových kosačiek, ktorý prehľadne spracovala redakcia Sutffio.sk. Okrem spomenutí najlepších a spotrebiteľmi najobľúbenejších aku kosačiek sa tiež detailne zameriava na všetky aspekty ich výberu.


Najväčší rozdiel medzi akumulátorovou kosačkou a elektrickou kosačkou pravdepodobne každý z nás tuší, že je absencia napájacieho kábla, respektíve prítomnosť elektrického akumulátora. Elektrická kosačka má síce obmedzený akčný rádius dĺžkou predlžovacej elektrickej šnúry, je to však jediné obmedzenie, ktoré sa jej týka. S aku kosačkou sa môžete síce pohybovať po pozemku úplne slobodne, navyše bez rizika preseknutia kábla, avšak len po obmedzenú dobu než dôjde k vybitiu batérie. Riešením však môže byť dvojica akumulátorov, keď jeden poháňa kosačku, zatiaľ čo druhý sa v ten moment nabíja.


Elektrická kosačka tak kvôli káblu poskytuje menší komfort než kosačka akumulátorová. Jej výhodou je však niekedy aj výrazne menšia obstarávacia cena pri ešte vyššom výkone motora. Aku kosačka má do značnej miery podobný typ motora, energiu však čerpá z akumulátorov, ktoré sú hlavným dôvodom jej vyššej ceny. Pri výbere akumulátorovej kosačky preto buďte obozretní, predajcovia sa často snažia cenu na oko znižovať tým, že predávajú kosačku bez batérie a nabíjačky. Cena akumulátora s nabíjačkou sa potom pohybuje v rádoch desiatok až stoviek Euro, čo býva práve ten rozdiel medzi rovnako výkonnými elektrickými a aku kosačkami.


Čo naopak oba typy kosačiek spája? Predovšetkým sú to veľmi nízke nároky na údržbu. Ako aku, tak elektrická kosačka na trávu je veľmi nenáročná, jediná starostlivosť, ktorú je potrebné jej venovať spočíva v ostrení sekacieho noža a občasné vyčistenie od prachu a nazhromaždených zvyškov trávy. Aj elektromotory majú svoju stanovenú životnosť s ohľadom na ich typ, slúžiť však vydržia dlhé roky a roky. Skôr ako motor pravdepodobne doslúži akumulátor, renomovaní výrobcovia však aj mnoho rokov po konci predaja tieto náhradné diely vo svojej ponuke majú.


Navyše sú obľúbené pre svoju nízku hmotnosť a v porovnaní s motorovými tiež tichým chodom. Nemusíte sa tak báť kosiť aj cez víkendy v hustejšie zastavaných častiach miest, hoci úplne bezhlučné aku ani elektrické kosačky nie sú.


Oba typy môžu byť vybavené pojazdom, oba typy majú nastaviteľnú výšku kosenia v niekoľkých stupňoch a sú vybavené rôzne veľkým zberným košom. Práve ten spolu s šírkou záberu ovplyvňuje, na akú veľkú záhradu je kosačka vhodná.


Ak sa rozhodnete pre akumulátorovú alebo elektrickú záleží teda predovšetkým na tom, ako veľmi vám vadí za sebou ťahať prívodný kábel elektriny. Ak vás predlžovačka neobmedzuje, je výhodnejšie zaobstarať si elektrickú kosačku na trávu. Ak však chcete stále servisne nenáročnú kosačku s nízkou hlučnosťou a nebyť v pohybe nijako obmedzený, vyberte si akumulátorovú.