5 tipov pre jesenné hygge pohodu

Pohodlie, útulnosť a hrejivá atmosféra. To je hygge - dánsky štýl, ktorý vsádza na harmonický domov. Inšpirujte sa severským návodom na šťastie a vytvorte si doma prívetivú atmosféru, ktorú vám nepokazí ani jesenné zachmúrené počasie.

hygge pohoda

 

Viete, že Dáni sú najšťastnejší národ na svete? A to napriek dlhej zime, pochmurnému počasiu a nedostatku svetla. Ich recept na šťastie je pritom jednoduchý. Harmonický domov, v ktorom sa cítia pohodlne, aj keď za oknami zúri fujavica. Vytvoriť si domov v duchu hygge pritom nie je nič zložité, stačí len pár hrejivých doplnkov do bytu. Všetky ingrediencie na domácu hygge pohodu si vyberiete na jednom mieste na FAVI.sk.

aromalampy

Posvieťte si útulne

Základnou esenciou pre útulný domov podľa hygge je náladové osvetlenie. Namiesto stropného svietidla si tak radšej posvieťte sviečkami a drobnými svietidlami, ako sú LED svetielka alebo girlandy. A pretože v hygge hrajú veľkú úlohu aj vône, doma vám nesmú chýbať aromalampy. Plápolajúci plameň sviečky navodí tú správnu atmosféru a vôňe všetko doladia k dokonalosti. Pri výbere éterických olejov stavte na tie so štipkou škorice, bergamotu alebo santalového dreva.

Tip Favi: Že menej je viac, platí aj pre vôňu v interiéri. Dávkujte preto vonné oleje do aromalampy opatrne. Len pre predstavu - obývačka s veľkosťou 25 m2 dokonale prevonia 5 kvapiek oleja.

Pohodlne sa uvelebte

Keď za oknami zúri plieskanica, na svete nie je nič lepšie ako leňošiť doma na gauči. Vyšperkujte si pohovku záplavou mäkkých vankúšov a hrejivým plédom. Ak chcete mať v obývacej izbe hygge atmosféru ako vyšitú, siahnite po imitáciách kožušiny, háčkovaných plédoch a pletených oblieckach na vankúš.

Pustite si domov prírodu

Škandinávske interiéry sú typické neutrálnymi odtieňmi a prírodnými materiálmi. A to isté platí aj pre dekorácie. Zútulnite si domov nápaditými prírodnými doplnkami, pre ktoré nemusíte chodiť ďaleko. Namiesto kvetov si do vázy dajte napríklad šípky alebo pár vetvičiek z ihličnanov.

Vytvorte si hyggekrog

Nezáleží na tom, či žijete v rodinnom dome alebo garsónke. Hyggekrog čiže priestor, ktorý bude patriť len a len vám, si môžete vytvoriť kdekoľvek. Podstatné je, aby ste sa tu mohli pohodlne uvelebiť s obľúbeným románom, hrnčekom dobrej kávy a hodiť za hlavu všetky chmury. Dokonalý hyggekrog vytvoríte v pohodlnom ušiaku aj na gauči.

Obklopte sa pohodlím

Počas zimných mesiacov dajte svojmu domovu hrejivý kabát. Podlahy prikryte kusovými kobercami s vysokým vlasom, okná vyšperkujte závesmi v zemitých odtieňoch a do špajze si kúpte zásobu obľúbených čajov. A nezabudnite, že sterilná upratanosť sa v škandinávskych interiéroch nenosí. Sú to práve maličkosti, ako rozčítanú kniha na stole alebo otvorená fľaša vína, ktoré domovu dodajú tú pravú hygge atmosféru.